Milí přátelé na cestách, vážení zákazníci, naše knihy si můžete i nadále objednávat v našem partnerském eshopu https://eshop.zazijkraj.cz/.

Podmanivá krása Slavkovského lesa

Mariánské Lázně – Smraďoch 5 km – Prameny 9,5 km – Křížky 12,5 km – Prameny 15,5 km – Kladská 20,5 km – Lázně Kynžvart 25 km – zámek Kynžvart 27 km – Mariánské Lázně 38 km

Jednou z nejkrásnějších oblastí západních Čech je pohoří v minulosti zvané Císařský les, dnes Slavkovský. Najdeme zde mnoho zajímavých, tajuplných a romantických míst, zaniklé vesničky i města (viz předchozí trasa), rozsáhlé lesní masívy i otevřené pastviny. Významným fenoménem jsou početné vývěry teplých i studených minerálních pramenů. Ty daly vzniknout lázním, z nichž Mariánské Lázně, kde náš výlet zahájíme i ukončíme, si dokázaly vybudovat celoevropský ohlas. Až překvapivě rychle se dostaneme z mondénního lázeňského světa do odlehlé, tajuplné a snad až drsné horské krajiny s páchnoucím Smraďochem, skomírajícími Prameny, romantickými Křížky, divočinou rašeliniště Tajga i výletní Kladskou. Poté sjedeme k dalším lázním pod horami, Kynžvartu, nedaleko nichž stojí reprezentativní zámek kancléře Metternicha s anglickým parkem. Odtud již zavelíme k návratu a kdoví, třeba počasí i čas dovolí a my si ještě užijeme osvěžení na koupališti Lido.

Z centra Mariánských Lázní vystoupáme okolo vodní nádrže Mariánské Lázně (nejstarší vodárenská nádrž u nás s nejstarší zděnou hrází z let 1894-96, vysokou 19 m) k parkovišti v lese u rezervace Smraďoch. Odtud pokračujeme úzkou silničkou smrčinami, vyjedeme na podmáčené louky u Pramenů, odbočíme vpravo do obce a za ní opět vpravo podle značení směr Bečov. Přejedeme Dlouhou stoku (viz níže a str. 153) a zastavíme na kraji silnice u Křížků (není zde parkoviště). Pokud se necítíme na otáčení na úzké silničce, vhodné místo je asi 200 m před námi, kde je u cedule hranice okresů vpravo zpevněný, široký vjezd na louku. Vrátíme se do Pramenů a sledujeme značení na Lázně Kynžvart. Již v lese za obcí odbočuje vlevo úzká cesta k od silnice viditelným a upraveným minerálním pramenům Gizela a Rudolf (nacházíme se v místech býv. lázeňského parku, v okolí stávaly lázeňské budovy). Horská silnička nás dovede až na Kladskou, za níž nás čeká klesání do Lázní Kynžvart. Mineme lázeňský areál (parkoviště u silnice), projedeme městem a po chvíli již jsme u zámku Kynžvart. Od parkoviště okolo hospodářského dvora (restaurace) a golfového klubu brzy přijedeme k rybníčku, u něj vlevo, alejí k pile ve Staré Vodě, zde vlevo a ještě před koncem jejího areálu na vedlejší silnici mírně vpravo do Valů a Velké Hleďsebe, odkud je to již malý kousek zpět do Mariánských Lázní.

Mariánské Lázně

Viz str. 156.

Smraďoch

Vrchovištní rašeliniště v oblasti soustředěných vývěrů minerálních vod a plynů oxidu uhličitého a sirovodíku, jehož charakteristický pach po zkažených vejcích dal lokalitě jméno. Plyny vystupují na povrch v podobě bahenních sopek, tzv. mofet, které jsou projevem postvulkanické činnosti. Malá část rezervace se dvěma vyhlídkovými plošinami je přístupná veřejnosti.

Prameny

V přepočtu na obyvatele nejzadluženější obec v ČR, v minulosti město s těžbou rud. V r. 1872 založeny Alžbětiny lázně, po většinu času však jen živořily. Po odsunu Němců město nedosídleno, z původní zástavby dochována pouze radnice z 19. stol. s věžičkou a pár městských domů. Několik upravených i neupravených minerálních pramenů, moderní křížová cesta k ruinám kaple P. Marie.

Křížky

Též U Tří křížků; hadcový vrch se vzácnou květenou a trojicí kamenných křížů z r. 1849, obzvláště malebné místo s pěknými výhledy, národní přírodní památka. V sousedství Upolínová louka pod Křížky (též NPP) s hojným výskytem vzácných upolínů evropských a s roztroušenými solitérními stromy, částečně přístupná po dřevěném chodníku.

Kladská

Osada a výletní místo s býv. loveckým zámečkem ve stylu švýcarských loveckých chat z let 1877–78, ležící uprostřed nádherné krajiny Slavkovského lesa s rozsáhlými rašeliništi o mocnosti rašeliny až 6 m (NPR Kladské rašeliny). Kladský rybník (12 ha) byl založen r. 1501 jako nádrž pro vodní kanál Dlouhá stoka, který odsud vedl vodu až k cínovým dolům v Krásné a Horním Slavkově (viz též str. 153).

Vystup a jdi

Nejlépe Kladskou a její nejbližší okolí poznáme pomocí 2,3 km dlouhé naučné stezky, vybudované již r. 1977 (jedna z nejstarších u nás). Z větší části vede po dřevěných chodnících, prochází okraji rašelinišť a kolem rybníků. Patří k nejatraktivnějším krátkým okruhům.

 

Lázně Kynžvart

Malé město, podhradí královského hradu Kynžvartu zničeného za třicetileté války, z něhož dochovány rozsáhlé zříceniny na Zámeckém vrchu (824 m). V r. 1822 tu Metternichové založili lázně, od r. 1950 Dětská léčebna. Léčivé minerální vody se jímají ze 4 pramenů, nejznámější je Richard v lázeňském parku. Asi 2 km zjz. stojí zámek Kynžvart, jedna z nejcennějších empírových staveb u nás, postavený pro státního kancléře K. Metternicha v letech 1820–33 podle projektu P. Nobileho, s cennými sbírkami a kabinetem kuriozit (otevřeno únor–začátek prosince, mimo sezónu omezeně). Na zámek navazuje rozsáhlý anglický park s řadou romantických pavilonů, soch a několika rybníky, golfové hřiště.

NÁŠ TIP

Jižně od centra Mariánských Lázní se v lese ukrývá rybník s rozsáhlou písčitou a travnatou pláží, půjčovnou lodiček a šlapadel, občerstvením, restaurací, sportovišti a dalšími službami – oblíbené letní koupaliště Lido.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení