Milí přátelé na cestách, vážení zákazníci, naše knihy si můžete i nadále objednávat v našem partnerském eshopu AMIPA - prodej knih.

Devět skal

Těch skal je skutečně devět a vznikly mrazovým zvětráváním původně souvislého rulového hřebene. Stojí uprostřed rozlehlých lesů na vrcholu kopce (836 m), kterému daly jméno a který je nejvyšším bodem Žďárských vrchů i celé Českomoravské vrchoviny. Skály jsou až 15 m vysoké a navazuje na ně řada dalších, menších, které dohromady tvoří malebné skalní městečko. Lokalita je od r. 1976 chráněnou přírodní památkou. Na nejvyšší skálu můžeme vystoupit; na vrcholu je zabezpečená vyhlídka, z níž se dají za příznivých podmínek spatřit i Krkonoše a Králický Sněžník.

• Devět skal představuje nejrozsáhlejší komplex vrcholových skal na Českomoravské vrchovině.

• Skály jsou oblíbeným horolezeckých terénem. Odvážní muži i ženy s lany nejčastěji zdolávají sev. stěnu hlavního hřebene a jižní stěny věží Žďárské, Záludné a Trůnu.

• Zvětrávání obohatilo skalní stěny o četné výklenky a voštiny, typické spíše pro měkčí pískovcové útvary.

• Na úpatí leží místy mohutné balvany, které se v dávné minulosti odlomily od hlavního bloku; na ně pak navazuje 80 m dlouhý balvanový proud.

• Pozůstatkem hlavního hřebene, který se z vrcholu táhl po svahu sv. směrem v délce přes 1 km, je dalších 11 skal.

• Proti hlavní skupině Devíti skal se tyčí Křižánecký hřeben, celistvý nepravidelný skalní útvar, dlouhý asi 60 m a vysoký 4–16 m.

 

Otevírací doba: Skály i vrcholová vyhlídka jsou po celý rok volně přístupné. Za vlhka nebo námrazy je při výstupu i sestupu nutná zvýšená opatrnost.

Parkování: Návštěvníkům slouží parkoviště u lesního rybníka v sedle mezi Devíti skalami a Žákovou horou u silnice z Herálce do Nového Města nad Metují; na vrchol se odtud dá jít pouze pěšky po červeně značené turistické cestě (2 km).

Další tipy: skalní útvary Lisovská skála (2 km jjv.), Drátenická skála (4 km vjv., s puklinovým tunelem), Malínská skála (3 km vjv.), Čtyři Palice (5 km vsv.), Milovské Perničky (5 km sv.), Zkamenělý zámek (5,5 km sv., s pozůstatky hradiště) a Pasecká skála (6,6 km jv.), dále prales, Stříbrná studánka a naučná stezka Žákova hora (3,5 km zjz.), zděná i roubená lidová architektura v Samotíně (3,5 km jv.), městské muzeum a galerie malířů Vysočiny ve Svratce (4,5 km sev., duben–červen, září, říjen NE 13–16, červenec a srpen ÚT–NE 10–12, 13–16 h), rokokový zámeček Karlštejn (5,5 km ssv.).

Služby: hostince, restaurace, hotely a penziony jsou v Herálci, Svratce, Cikháji aj.