Milí přátelé na cestách, vážení zákazníci, naše knihy si můžete i nadále objednávat v našem partnerském eshopu https://eshop.zazijkraj.cz/.

Devět skal

Těch skal je skutečně devět a vznikly mrazovým zvětráváním původně souvislého rulového hřebene. Stojí uprostřed rozlehlých lesů na vrcholu kopce (836 m), kterému daly jméno a který je nejvyšším bodem Žďárských vrchů i celé Českomoravské vrchoviny. Skály jsou až 15 m vysoké a navazuje na ně řada dalších, menších, které dohromady tvoří malebné skalní městečko. Lokalita je od r. 1976 chráněnou přírodní památkou. Na nejvyšší skálu můžeme vystoupit; na vrcholu je zabezpečená vyhlídka, z níž se dají za příznivých podmínek spatřit i Krkonoše a Králický Sněžník.

• Devět skal představuje nejrozsáhlejší komplex vrcholových skal na Českomoravské vrchovině.

• Skály jsou oblíbeným horolezeckých terénem. Odvážní muži i ženy s lany nejčastěji zdolávají sev. stěnu hlavního hřebene a jižní stěny věží Žďárské, Záludné a Trůnu.

• Zvětrávání obohatilo skalní stěny o četné výklenky a voštiny, typické spíše pro měkčí pískovcové útvary.

• Na úpatí leží místy mohutné balvany, které se v dávné minulosti odlomily od hlavního bloku; na ně pak navazuje 80 m dlouhý balvanový proud.

• Pozůstatkem hlavního hřebene, který se z vrcholu táhl po svahu sv. směrem v délce přes 1 km, je dalších 11 skal.

• Proti hlavní skupině Devíti skal se tyčí Křižánecký hřeben, celistvý nepravidelný skalní útvar, dlouhý asi 60 m a vysoký 4–16 m.

 

Otevírací doba: Skály i vrcholová vyhlídka jsou po celý rok volně přístupné. Za vlhka nebo námrazy je při výstupu i sestupu nutná zvýšená opatrnost.

Parkování: Návštěvníkům slouží parkoviště u lesního rybníka v sedle mezi Devíti skalami a Žákovou horou u silnice z Herálce do Nového Města nad Metují; na vrchol se odtud dá jít pouze pěšky po červeně značené turistické cestě (2 km).

Další tipy: skalní útvary Lisovská skála (2 km jjv.), Drátenická skála (4 km vjv., s puklinovým tunelem), Malínská skála (3 km vjv.), Čtyři Palice (5 km vsv.), Milovské Perničky (5 km sv.), Zkamenělý zámek (5,5 km sv., s pozůstatky hradiště) a Pasecká skála (6,6 km jv.), dále prales, Stříbrná studánka a naučná stezka Žákova hora (3,5 km zjz.), zděná i roubená lidová architektura v Samotíně (3,5 km jv.), městské muzeum a galerie malířů Vysočiny ve Svratce (4,5 km sev., duben–červen, září, říjen NE 13–16, červenec a srpen ÚT–NE 10–12, 13–16 h), rokokový zámeček Karlštejn (5,5 km ssv.).

Služby: hostince, restaurace, hotely a penziony jsou v Herálci, Svratce, Cikháji aj.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení