Milí přátelé na cestách, vážení zákazníci, naše knihy si můžete i nadále objednávat v našem partnerském eshopu https://eshop.zazijkraj.cz/.

Padrťské rybníky

Vojenský výcvikový prostor Brdy, založený v r. 1926 a později několikrát rozšířený, byl téměř 90 let (a hlavně po r. 1950) pro většinu lidí územím zapovězeným, s přísným zákazem vstupu. To už dnes neplatí. Po dlouhých a složitých jednáních byl vojenský újezd k 1. lednu 2016 zrušen a jeho území začleněno do nově vyhlášené Chráněné krajinné oblasti Brdy. Zároveň se otevřel pro širokou veřejnost, která zde postupně objevuje řadu nádherných míst s rozsáhlými lesy, loukami, mokřady, vřesovišti či skalními útvary. Celé území má hustou síť kvalitních, většinou asfaltových silnic a lesních cest, které jsou ideální pro jízdu na kole. Často jde o jedinou možnost, jak se sem z okolních bašt civilizace (kromě vlastních nohou) vůbec dostat; autům sem není vjezd povolen.

• Jedním z míst, kam se tajně chodívalo už v době, kdy se sem nesmělo, je kotlina zvaná Padrťské pláně, největší otevřená plocha středních Brd, po celý rok vystavěná slunci, dešti a větru, jeden z nejromantičtějších koutů v oblasti. Od chvíle, kdy byli obyvatelé přilehlých vsí vystěhováni a jejich příbytky srovnaly buldozery se zemí, jakoby se tu čas zastavil.

• V závěru kotliny v nadmořské výšce kolem 640 m leží dva velké Padrťské rybníky – Hořejší (115 ha), ze tří stran obklopený lesy, který jen 700 m dlouhá hráz odděluje od zátopy rybníka Dolejšího (65 ha), jehož břehy lemují z větší části podmáčené porosty, bažinaté louky a mokřiny s četnými tůněmi.

• Rybníky jsou největšími vodními plochami v Brdech. I když vznikly uměle, s krajinou zcela splynuly a dnes připomínají spíš horská jezera. Přesná doba jejich vzniku není známá, dá se ale předpokládat, že byly založeny krátce před r. 1565, kdy se uvádějí poprvé, a že jejich zakladatelem byl podnikavý Florian Gryspek z Gryspachu, který tehdy zdejší krajinu vlastnil.

• Vodní nádrže a jejich okolí o rozloze 200 ha byly vyhlášeny za přírodní rezervaci. Jsou rájem různého hmyzu, obojživelníků i plazů, hnízdí tady řada ohrožených druhů ptáků, jako jsou čáp černý, volavka šedá a orel mořský, domovem je tu vydra. Oba rybníky slouží zejména k chovu ryb, hlavně kapra, a loví se ob rok – každý rok jen jeden. Koupat se tu nesmí, studená voda k tomu ostatně ani příliš neláká.

• Na rozcestí u záp. konce hráze Hořejšího rybníka byl nedávno vybudován přístřešek se stolem a lavičkami a také s informačním panelem. Naproti na malé loučce stojí dřevěná lovecká chata, obecně nazývaná Dzúrovka, protože si ji prý oblíbil komunistický ministr obrany generál M. Dzúr.

 

Otevírací doba: Padrťské rybníky jsou po celý rok volně přístupné; doporučujeme však držet se výhradně veřejných cest, protože okolí ještě nebylo vyčištěno od pyrotechniky.

Parkování: k rybníkům se autem nedostaneme, nejkratší cesta vede z osady Teslíny po zelené a červené značce (4 km).

Další tipy: lovecký zámeček Tři Trubky v romantickém stylu z 19. stol. (7 km ssv.), vrch Praha s Čákovou vyhlídkou (4 km vsv.), Atom muzeum Javor 51 – údajný sklad jaderných hlavic u Míšova (4 km jz., otevřeno v sezoně).

Služby: u Padrťských rybníků ani v jejich okolí se žádné služby neposkytují, spoléhat se můžeme jen na vlastní zásoby. Nejbližší možnosti ubytování a stravování najdeme ve Věšíně, Rožmitále pod Třemšínem nebo v Mirošově. V Rožmitále je koupaliště na rybníku Sadoň.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení