Milí přátelé na cestách, vážení zákazníci, naše knihy si můžete i nadále objednávat v našem partnerském eshopu https://eshop.zazijkraj.cz/.

Dobříš

Zámek, který nahradil královský lovecký hrádek Vargač z 13. stol. (dnes sýpka a tzv. Purkrabský dům), vybudovali ve 2. polovině 17. stol. Mansfeldové, na začátku 18. stol. byl upraven ve vrcholném baroku. Jindřich Pavel Mansfeld jej dal v letech 1745–65 přebudovat v honosném francouzském rokokovém stylu. Je to trojkřídlá budova s mansardovými střechami kolem čtvercového dvora, do něhož se krátké vých. křídlo otevírá vysokými arkádami; uměleckým vrcholem je dlouhé hlavní průčelí, obrácené do zahrady. Když v r. 1780 Mansfeldové vymřeli po meči, sňatkem kněžny Isabely s knížetem Colloredem vznikl rod Colloredo-Mansfeldů. Tomu zámek za okupace vyvlastnili Němci, pak sloužil jako letní sídlo říšských protektorů, po r. 1945 jej užíval Svaz čs. spisovatelů. R. 1998 byl v restituci vrácen Colloredo-Mansfeldům.

• Základní prohlídkový okruh zahrnuje 11 místností ve stylu rokoka a klasicismu, kromě reprezentačních sálů i dámské a pánské pokoje. Vyniká hlavní Zrcadlový sál s bohatou štukovou a freskovou výzdobou.

• Další okruhy představují dobříšské přízraky, které vystupují v místních pověstech, a galerii obrazů ve vlastnictví rodiny Colloredo-Mansfeld, zejména díla italských mistrů 18. a 19. stol.

• Na zámek navazuje nádherný francouzský park z doby kolem r. 1750 zakončený rokokovou oranžerií a vyzdobený plastikami I. F. Platzera, a rozlehlý park anglický. S oranžerií tvoří pohledový celek rekonstruovaná fontána se sousoším Napájení Héliových koní.

• Krásné prostředí zámku a jeho zahrad láká i filmové štáby. Režisér Zdeněk Troška zde v r. 2000 natáčel pohádku Princezna ze mlejna 2, častými hosty tu jsou i zahraniční filmové produkce.

• Plastika ondatry v nadživotní velikosti pod terasou zámku směrem k Huťskému rybníku připomíná jeden dobříšský primát: v r. 1905 byly do zátoky rybníka vysazeny první ondatry ve střední Evropě. Jednalo se o šest párů ze Severní Ameriky. Odtud se ondatry šířily rychlostí asi 20 km za rok po celé Evropě.

Otevírací doba: zámek září–červen ÚT–NE, červenec, srpen denně (VSTUPENKA), anglický park celoročně denně, francouzský park do r. 2020 pro rekonstrukci uzavřen.

Parkování: dvě parkoviště u zámku, u polikliniky (vše placené).

Akce: Květinový den (květen), Svatováclavská slavnost (září), Lampionový průvod (listopad), Vánoční trhy na nádvoří (prosinec), adventní koncerty (prosinec), výstavy, v létě rodinné, noční prohlídky, sokolnické ukázky atd.

Služby: na zámku je hotel a vyhlášená Zámecká restaurace, dále restaurace U Tří statkářů, ve městě penzion Sedláček a několik restaurací.

Další tipy: poblíž zámku barokní kostel Nejsv. Trojice, přestavěný novobarokně a barokní hospodářský dvůr, ve městě klasicistní radnice, barokní domy a renesanční hřbitovní kostel sv. Kříže, muzeum, na vrchu Větrník židovský hřbitov z doby před r. 1650 a bývalý hrad Vargač ze 13. stol., dále Památník K. Čapka ve Strži (2,5 km jv.), románský, barokně upravený kostel, tvrz Starý Knín, barokní radnice a Muzeum zlata v Novém Kníně (8 km vých.).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení