Nejen s dětmi na pohádkové Staré Hrady

Vynikajícími pomocníky při výběru výletů, víkendových programů i dovolených se staly Špalíčky výletů, nejprodávanější turistické knížky na českém trhu. Čtenáři si již zvykli, že jejich nedílnou součástí jsou vstupenky a poukázky na mnohá zajímavá místa, která se v knihách popisují. Finanční hodnota tohoto bonusu vždy přesahuje cenu celé knížky…

Na první jarní výlet tohoto roku vás pozveme do Starých Hradů, vesničky nedaleko Libáně v mírně zvlněné krajině jihozápadně od Jičína. Tady objevíme pohádkový hrad a zámek, nabízející program pro celou rodinu. Podrobné povídání o něm naleznete v knížce Malý špalíček výletů – Královéhradecký kraj, jejíž součástí je také 35 zajímavých vstupenek, včetně té do hradu a zámku Staré Hrady (k jedné zakoupené vstupence na prohlídkový okruh dle vlastního výběru druhá zdarma). Jen na tomto jediném bonusu ušetříte pěkných 115,- Kč, což je při nákupu knížky na našem e-shopu více než polovina její ceny…

Rozsáhlý areál hradu a zámku, který se díky péči majitelů postupně proměňuje v unikátní návštěvnický komplex, zaměřený na celou rodinu. V r. 1340 se zde připomíná tvrz, ještě v průběhu 14. stol. nazývaná hrad. Ten byl za Pruskovských z Pruskova v 16. stol. přebudován na renesanční zámek. Toto období připomíná latinský nápis nad vstupním portálem v podzámčí a psaníčková a figurální sgrafita, dále gotický kostel sv. Jana Křtitele na předním nádvoří. V r. 1628 koupil panství Albrecht z Valdštejna a po jeho násilné smrti v Chebu přišli Šlikové. Noví majitelé ve Starých Hradech nebydleli, a tak se zámek stal pouhou hospodářskou budovou. Na začátku 19. stol. byl zanedbaný objekt klasicistně upraven, v r. 1921 přešel do vlastnictví státu. Po r. 1948 tady začalo hospodařit JZD a zámek velmi zchátral a v 60. letech 20. stol. měl být zdemolován – díky místním nadšencům se podařilo zkázu odvrátit a zchátralá památka byla zachráněna. Nové využití získává od r. 2007, vznikají zcela nové expozice, pořádají se tu pestré akce.

● V interiérech se seznámíme se životem šlechty, měšťanů i prostých lidí, jsou zde tisícovky sbírkových předmětů – to všechno na téma Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.

Můžeme si prohlédnout kupecké krámky, koloniál a obchod s kávou, jak vypadaly v dobách našich prababiček. Dále uvidíme barokní kuchyni, velkou loveckou chodbu, unikátní ložnici a pracovnu a další zajímavosti z období vrcholu habsburské monarchie.

● Staré Hrady však cílí především na dětské návštěvníky. Prostory oživují pohádkové bytosti, zejména draci. Ve své komnatě uděluje audienci Jeho Výsost Dračí Král Rozumbraďák XVI. i s královnou Starostlindou a jejich dcerkami,dračími princeznami Lajdalínou, Trajdalínou a Rozcaplínou, v pohádkové prádelně čeká čarodějnice Furtoperta, v mydlírně zase čaroděj Mydlifous.

● Sestoupit můžeme do Zámeckého pohádkového sklepení, případně vyšplhat na Hradní pohádkovou půdu. V Čarodějné Bestyjole pak na nás čekají živá zvířata v podobě ovcí, jehňátek, koz, králíků, slepic, kachen nebo hus.

● Velké oblibě se těší Dračí čarodějné pohádkové prohlídky, stejně jako množství zajímavých akcí, pořádaných v průběhu celého roku.

Náš tip

Od Starých Hradů se můžeme vydat na krátkou, avšak vděčnou vycházku k několika památným stromům. Nejprve půjdeme po silnici a červené značce směr Libáň, po necelých 200 m před bílou roubenkou uhneme na cestu vlevo, která nás přes samotu Na Pile dovede k silničce, po níž se dáme opět vlevo, projdeme serpentinu a za ní odbočíme do třetice vlevo na výraznou cestu, která nás přivede k osamělému statku, u něhož zahneme vpravo a nevýraznou cestou zplanělým sadem dojdeme na kraj pole, kde stojí tzv. Libáňské jírovce se sochou sv. Jana Nepomuckého. Na okraji zarůstajícího újezdu na návrší před námi již vidíme obzvláště malebnou, více než 300 let starou solitérní borovici lesní zv. Libáňská borovička. Na konci tohoto újezdu pak roste osamělá tzv. Libáňská lípa, od níž se otevírá pěkný výhled. Stejnou cestou se vrátíme zpět.

Další tipy:

Libáň (2 km jižně)

Malé město s pěkným náměstím a barokním kostelem sv. Ducha. V polích nedaleko lokality Na Horách sv. od města roste

Kopidlno (7 km jv.)

Město s trojkřídlým zámkem, v němž sídlí zahradnická škola, vzorně se starající o okolní anglický park, který je přístupný veřejnosti. Domluvit si lze návštěvu novobarokního palmového skleníku. Zámek je možné navštívit během akce Kopidlnský kvítek, konající se každý druhý víkend v říjnu.

Otevírací doba: říjen-duben SO, NE, květen červen, září ÚT-NE, červenec-srpen denně.

Parkování: u zámku.

Služby a akce: Do Starých Hradů se jezdí především za zážitky, areál pravidelně ožívá pohádkovými bytostmi, také kalendář akcí je velmi nabytý – mj. Pohádkové Velikonoce, Valdštejnské slavnosti vína aneb pohádkové vinobraní (duben, září), Archibaldovy slavnosti pohádek Čokoládobraní (květen), Dračí slavnosti Bonbónobraní (červen), Starohradská pohádková noc (srpen), Pohádkové posvícení (říjen), Vánoce na hradě aj. V zámeckém areálu je také restaurace, občerstvení a prodej upomínkových předmětů.