Mgr. Petr David

e-mail: nakladatelstvi@soukup-david.cz 

Narodil jsem se v Praze, často se ale vracím do Podještědí (Hlavice na Českodubsku) - můj pradědeček hajný si tu kdysi postavil chalupu a to je místo, kde mi je nejlíp na světě. Tady jsem se také od dětství zdokonaloval v některých nezbytných činnostech - od práce se dřevem až ke hraní mariáše. Prošel jsem všemi stupni našeho školství až po absolvování Univerzity Karlovy (žurnalistika) v letech 1968-73. V letech 1973-92 jsem pracoval v redakci deníku Čs. sport (1990-92 jako šéfredaktor), kde jsem měl na starosti mj. i turistiku, lyžování (a další sporty). Od r. 1992 vlastní nakladatelství - a turistika jaksi na "plný úvazek".

Náš program: dvě edice Průvodců po Čechách, Moravě a Slezsku - zelená a barevná. To znamená chodit, jezdit, poznávat, hledat informace, psát. Dále dvě Velké cestovní knihy.

Nejrůznější spolupráce: Dorling Kindersley (průvodce Praha), Knižní klub, Kartografie (999 turistických zajímavostí České republiky, 555 památek lidové architektury ČR, 666 přírodních krás ČR, 777 kostelů, klášterů a kaplí ČR, 888 hradů, zámků,, tvrzí ČR, 1111 památek a zajímavostí Prahy), dále noviny (MFDnes) a časopisy (nakladatelství Burda), Český rozhlas, Česká televize aj.

V minulosti: Olympia (Na výlet s dětmi, Lyžařské terény v ČR, turistické průvodce Ještěd, Lužické hory a Ještědský hřbet aj.), Sportpropag atd.

Jsem podruhé ženatý, mám čtyři děti (1974, 1978, 1981, 1984).

Ptám se sám sebe:

Proč dělám to, co dělám?

"Mám rád přírodu, památky, jsem patriot, pyšný na všechno pěkné, co u nás je. Práce je mi koníčkem, mám důvod projít a poznat z České republiky asi víc než kdo jiný. Snažím se o to podělit."

Co daleké kraje a Česko?

"Rád se podívám i někam jinam, trochu se snažím dohonit i to, co dřív nebylo dost dobře možné. Podíval jsem se po Evropě, z ostatních kontinentů do Asie (3 x Nepál, Jižní Korea - Soul), Jižní Amerika (Peru, Bolívie, Brazílie - Rio de Janeiro). Všechno se dohonit nedá. Stejně jsem ale "cestovatel", který se rád vrací domů. Okouzlily mě treky v Himálaji, přesto jsem se ale nepřestal těšit do Českého ráje, Jizerek, na Šumavu atd. atd.....

Co mě při cestování dokáže naštvat?

"Ne tolik při samém cestování, ale někdy při čtení novin nebo časopisů. Výrazy jako "pokořit" nepatří do hor a do přírody vůbec. Přírodu se můžeme snažit pochopit a ona něco povolí nebo nepovolí. V nejvyšších horách to platí dvojnásob - stačí se z údolí podívat na nějakou osmitisícovku. To si člověk uvědomí, jak je nepatrný a v pokoře se může jen uklonit. A pokořit horu ? Tak uvažuje jen hlupák !"

Co mě při cestování dokáže potěšit?

"Že ještě vyšlápnu nějaký ten kopec, i když se při tom zadýchávám stále víc. A že mám pár kamarádů, kterým můžu věřit, na které se dá spolehnout."

Co chci ještě dokázat?

"Dokončit všechno, co jsme v našem nakladatelství začali - edici 99 "zelených" Průvodců po Čechách, Moravě a Slezsku, edici 33 "barevných" průvodců, připravit i nějaké další "velké" knížky a snad tím někomu udělat i radost."

 

TOPlist